Jako Fénix z popela

Anglie - AustrálieNa začátku července to zase vypukne. Jako Fénix z popela povstane další ročník nelítostného souboje odvěkých rivalů Anglie a Austrálie. Už od roku 1882 spolu bojují o poněkud excentrický pohár.

Když totiž Angličané s Australany poprvé prohráli na domácí půdě, ženy hráčů spálily dřevěné kriketové branky, popel uložily do urny a novinář Reginald Shirley Brooks celou záležitost opatřil nekrologem: "S oddanou vzpomínkou na anglický kriket, který skonal 29. srpna 1882 v Londýně. Odpočívej v pokoji. Tělo bude zpopelněno a ostatky převezeny do Austrálie".

V roce 2015 se můžeme těšit už na 69. ročník nejslavnější kriketové série, která se mimochodem hraje většinou na pět pětidenních zápasů (celkem tedy 25 dní). Když jsem pomalu začínal pobírat kriketový rozum, byla Anglie zrovna v období dlouholeté deprese. Psal se rok 2005 a světovému kriketu dominovali Australané. Jejich tým připomínal neomylnou mašinu, jakou byla například Sovětská sborná v ledním hokeji v době své největší slávy.

Australané vyhrávali "The Ashes" bez přestávky od naší sametové revoluce v roce 1989 - osm vítězství v řadě. Zvládli rovněž první zápas v roce 2005 a vypadalo to, že bez problémů dosáhnou i na další triumf. Jenomže devítka je magické číslo a s devátou vlnou, jak o tom píše i český básník Viktor Dyk, není radno si zahrávat:

Devátá vlna smete,
s čím osm hrálo si,
devátá vlna nese,
však živé nenosí.

Něco podobného se při rozcvičování před druhým zápasem stalo australskému hvězdnému nadhazovači Glennu McGrathovi. Uklouzl na kriketovém míčku a zvrtl si kotník. Následovala další osudová událost. Kapitán Australanů Ricky Ponting sice vyhrál los, ale zcela nepochopitelně se rozhodl nepálkovat, nýbrž nadhazovat. A Anglie vyrovnala sérii na 1:1.

To všechno jsem prožíval online a dodnes si pamatuji tisíce drobných detailů. Napsal jsem o tom dokonce do magazínu Pátek Lidových novin. Zase jeden David silou své vůle a chytrostí porazil Goliáše. Po roce v Austrálii sice dostal výprask 0:5, ale pak se mu dokonce podařil zlatý hattrick (2009, 2010-11, 2013), a The Ashes přestaly být pro Anglii takovou vzácností.

Letos vše začne 8. července na stadionu SWALEC v Cardiffu, ve Walesu. Urnu má momentálně v držení Austrálie, která ovládla poslední sérii na přelomu let 2013-2014.

Stadiwm SWALEC, jak se správně řekne velšsky, byl mimochodem svědkem mé druhé návštěvy na skutečném kriketovém stadioně. Bylo to 24. června 2010 a Anglie tehdy v jednodenním zápase na 50 setů Austrálii celkem bez problémů porazila o 4 branky.

Do července ještě zbývá pár týdnů, pokusím se tedy zjistit, jestli se v České republice dá kriket nějak oficiálně sledovat. Neoficiálně samozřejmě existuje celá řada online streamů, ale kriket je hrou gentlemanů, a ti pirátské vysílání příliš nepodporují, a navíc se to pořád seká :-)

Autor: Marek Prorok

SWALEC STADIUM

SWALEC STADIUM

SWALEC STADIUM

Anglie - Austrálie, SWALEC STADIUM, Cardiff, 24. června 2005, © Marek Prorok 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kriketová fotogalerie

Top