Kapitola první: Kriket není kroket

"HOWZAAATTT!?!"

Výkřik rozčísl poklidnou hladinu pivních půllitrů v Hospůdce pod kaštany, která se rozkládala na okraji malebné vísky nedaleko Prahy.

"Kdyby u toho aspoň tolik neřvali," pronesl nerudně Honza na adresu bíle oděných cizinců. Hospůdka s typickou zahrádkou a dubovými stoly přiléhala k bývalému fotbalovému plácku, který nedávno skupina pražských expatů přestavěla na kriketové hřiště.

Honza, většinový majitel místního minipivovaru V Potížích, se v hospůdce scházel se svými kolegy každé nedělní odpoledne už více než deset let. Testovali své vlastní pivo, a stěžovali si na postupný úpadek civilizace, do kterého podle všeho spadal i jejich minipivovar.

Potíže byly místní částí obce Křivá Lhota.

"Nomen omen", řekl by možná Honzův bývalý učitel dějepisu, kdyby se toho všeho dožil. S potížským pivovarem to šlo v posledních letech od desíti k pěti!

Pivo bylo dobré, na tom se shodli místní štamgasti i pražští expati, ale jak ho prodat?

"S POTÍŽSKÝM PIVEM SE VYPOTÍTE S POTÍŽÍ!" byl sice hravý slogan, ale vzhledem k tomu, že byl umístěn na jediném billboardu při vjezdu do obce, velkou díru do světa neudělal.

Za starých dobrých časů se Honza se svými kamarády scházel už v neděli v devět ráno k pravidelnému fotbálku. Hrálo se po celý rok za každého počasí, i když pršelo, sněžilo nebo zrovna byly Vánoce. S přibývajícími lety se ale začaly množit omluvenky – pro nemoc, kvůli dětem, z pohodlnosti…

A pak se z ničeho nic objevila nabídka pražských expatů. V hlavním městě pro ně bylo nemožné opatřit si kus země za rozumnou cenu. V Křivé Lhotě slíbili zrenovovat hřiště, pravidelně sekat trávu, a v neděli večer utrácet nekřesťanské peníze v místní hospodě.

Starosta byl myšlenkou nadšen, alespoň do chvíle, kdy se v obci objevil válec, aby srovnal tzv. středový pruh. Tehdy mu teprve za asistence vyhledávače Google došlo, že kriket je něco docela jiného než kroket. Měl takovou vizi, že se po trávě budou procházet gentlemeni obklopení dámami a dětmi, a všichni dohromady budou dřevěnými palicemi postrkovat koule skrze malé branky k cílovému kolíku. Veřejně své intelektuální pochybení nikdy nepřiznal, a proto se i on mohl ve vší slávě zúčastnit úvodního exhibičního utkání Asie versus Zbytek světa.

Expati, zejména jejich anglický kapitán John, udělali vše, co bylo v jejich silách, aby prolomili ledy ve vztahu k místní komunitě – nakoupili sudy Honzova piva, rozdávali zdarma okurkové sendviče, stejně jako letáčky se základními pravidly kriketu v češtině. Ve vzduchu však přesto bylo cítit jisté napětí. Praha nebyla tak daleko, aby místní nevěděli o existenci příslušníků jiných kultur a vyznání.

Nyní s nimi však poprvé sdíleli jednu zahrádku!

Kapitola druhá: VELKÁ SÁZKA O MALÉ PIVO

© Marek Prorok

Komentáře  

+2 #1 John 2015-10-04 19:19
Zírám :-)
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kriketová fotogalerie

Top