Kapitola druhá: Velká sázka o malé pivo

"Bacha," vykřikl Honza, natáhl se přes stůl a ze vzduchu bravurně stáhl kriketový míček, který mířil přímo na hlavu menšinového spolumajitele minipivovaru Petra.

"Ty vole, tos mi docela zachránil život," hlesl Petr, když si míček potěžkal v ruce. "To není jako ten kožený krikeťák, se kterým jsme si házeli v tělocviku!"

S provinilým výrazem ve tváři se k nim blížil pakistánský pálkař Malik: "Strašně se omlouvám," pravil anglicky, "ani ve snu by mě nenapadlo, že se mi podaří tak skvělý odpal!"

"Odpal mimo hřiště vzduchem je za šest bodů," přidal se kapitán John. "Pánové, přijměte prosím naši omluvu, a dovolte, abychom vám objednali rundu pravé skotské whisky. Taková rána se podaří jednou za deset let!"

"Co je proboha uvnitř?" zeptal se Petr, "je to těžké jako kámen!"

"Je to korkové dřevo obalené v kůži – sešité šesti švy!"

"Kdyby to Petrovi přistálo na hlavě, jeho kůže by potřebovala více než šest švů!" neodpustil si rýpnutí Honza.

"Máte výborný postřeh, pane," vložil se opět do hovoru Malik, "nechtěl byste si s námi někdy zahrát?"

"Sorry, ale na tu vaši pitomou hru nemám náladu," chtěl Honza ukončit rozhovor a vrátit se zpět ke svému pivu.

John ho ale nenechal: "Proč si myslíte, že je naše hra pitomá?"

Honza nevěřil vlastním uším: "Stojíte tam jako trubky, občas něco zařvete, a teď se ještě ke všemu pokusíte zabít mého kolegu!"

"Ještě jednou se omlouváme," řekl stroze John a otočil se na podpatku.

Ale plamínek konfliktu mezi dvěma kohouty byl zažehnut, a když se večer oba tábory sešly v hospodě, pozvolna do ohně přilévaly jednoho panáka za druhým.

Nejprve přišly na řadu hospodské hry. Honza se stal šampionem v chytání pivních tácků, které hřbetem ruky vystřelil do vzduchu a stejnou rukou následně zachytil (28). Následovala soutěž v pití půllitrů na čas. Každé mužstvo nominovalo pět nejostřílenějších borců, kteří si to rozdali ve dvojicích, jako v paralelním slalomu. Češi vyhráli 3:2.

"A stejně tak bychom vás porazili i v té vaší pitomé hře!" ozval se už poněkud podroušený Honza.

"Pokud nás porazíte v kriketu, složíme se na ten váš pitomý milion, kvůli kterému vám hrozí bankrot!" odpálil bez rozmyšlení John.

V Hospůdce pod kaštany se náhle rozhostilo ticho jako v nějakém špagetovém westernu.

Když se Honza ujistil, že to John myslí vážně, připojil pyšně svou část nabídky: "Jestli prohrajeme, odprodám vám pivovar za symbolickou korunu!"

Přestože jsem poměrně dobře informovaným vypravěčem tohoto pravdivého příběhu, netroufám si v tomto bodě s určitostí konstatovat, jestli byl Honza jednoduše ožralý nebo měl prostě už dost všeho toho podnikatelského pinožení, a prohrát firmu v sázce mu připadlo jako zajímavý způsob, jak z toho se ctí vycouvat.

"Ses zbláznil chlape," ozvali se menšinoví spolumajitelé, které aktuální diskuse alespoň na chvíli přivedla zpátky k vědomí jako kbelík ledové vody.

"Abych učinil náš návrh ještě atraktivnější," pokračoval s ďábelským zábleskem v očích John, "někteří naši kolegové pracují v marketingu, takže bychom vám, kromě toho milionu, připravili a zaplatili reklamní kampaň pro Středočeský kraj a vybrané lokality v zahraničí, například v Anglii, Austrálii, Jižní Africe nebo Indii."

"Ty ses dočista zbláznil!" vybuchl na pondělní poradě služebně nejstarší zaměstnanec minipivovaru Pavel, který v neděli v Hospodě pod kaštany zcela výjimečně chyběl.

"Já myslím, že se tak úplně nezbláznil," oponoval mu Petr. "Pokud vyhrajeme, jsme zachráněni. A pokud ne, Honza přece nepodepsal žádný právně vymahatelný dokument."

"Tak to pozor pánové," ohradil se Honza, "za ty roky jste se snad už stihli přesvědčit, že si za svým slovem stojím!“

"Máš pravdu, zbláznil se," stáhl ocas Petr.

Kapitola třetí: BUŇKA PLNÁ CHRÁNIČŮ

© Marek Prorok

Komentáře  

+1 #2 Petr007 2015-10-13 12:38
Nešlo by zvýšit frekvenci publikovaných kapitol alespoň na dvakrt týdně?
Citovat
+1 #1 Rýpal 2015-10-13 09:38
Tak jsem se podíval na ten Lagaan a podle filmu by měli Angličané okupovat Čechy a vsadit se s nimi o placení daně na tři roky dopředu :-)
(Což by asi nefungovalo a Němci a Rusové bohužel kriket tolik nehrají)
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kriketová fotogalerie

Top