Kapitola třetí: Buňka plná chráničů

Vedle hřiště stála odjakživa nenápadná unimobuňka, kterou tam kdysi dávno v dobách nereálného socialismu zapomněli lesní dělníci. Ve fotbalové éře nepoužívaná chátrala, ale expati ji vcelku slušně opravili, a skladovali v ní kriketové náčiní.

John nechal Čechům jedny klíče, aby mohli během týdne trénovat. Datum zápasu bylo stanoveno na předposlední srpnový víkend – zbývaly tedy krásné čtyři týdny na přípravu. Mělo se jednat o dvoudenní zápas na jednu směnu pro každé družstvo bez limitovaného počtu setů.

Honza na všechno kývnul, ačkoli neměl nejmenší tušení, jak by se sety daly limitovat, a že by směna mohla trvat déle než osm hodin.

V pondělí po práci se všichni vydali k unimobuňce. Chvíli se hrabali v jednotlivých kusech výstroje, a snažili se odhadnout jejich účel. Bylo to jako krátce po stvoření světa, kdy věci ještě neměly svá jména!

"Pánové, musíme na to trochu vědecky," ozval se po chvíli Honza. "Pojďme dát stranou věci, o kterých víme, nebo alespoň tušíme, k čemu by mohly sloužit."

Filip, nejmladší - patnáctiletý člen rodícího se týmu, Petrův syn a výborný florbalista vzal do ruky kriketový míček.

"Míček," řekl.

Postupně k němu na hromádku přidali kriketové pálky, helmu, suspenzory a chrániče nohou – betony.

S rukavicemi byl trochu problém, protože narazili na dva základní typy. Jedny asi byly pro pálkaře, ale ty druhé?

"To není baseball! Oni v poli nemají rukavice," přemýšlel nahlas Pepa, nejstarší člen týmu, kterému táhlo na šedesát, a který měl, coby bývalý profesionální tenista výborný pozorovací talent.

"Neříkej mi, že ty šutry chytají holýma rukama," zapochyboval Petr.

Pak se jim ještě podařilo identifikovat dřevěné branky, na kterých měla být položena malá dřívka neboli špačky…

Ovšem, jak správně umístit chrániče loktů, kyčlí nebo hrudníku, se ukázalo být nad jejich síly.

Vypadalo to, že první trénink skončí dříve než začal, když tu se na scéně, jak už to ve skutečném životě bývá, objevil takzvaný deus ex machina. Česky řečeno, z malého Mini Cooperu vystoupila malá bohyně, nebo chcete-li strážný anděl - Johnova anglická manželka Angela.

Rovněž o její motivaci bychom mohli debatovat hodiny. Nahlas se spekulovalo o manželské krizi - žili spolu už více než dvanáct let, ale možná ji do Křivé Lhoty poslal sám John, který měl nadpřirozeně vyvinutý smysl pro fair play.

Angela s Čechy znovu probrala základní pravidla a dokonce jim předvedla úplně první nadhoz, který Honza baseballovým stylem vystřelil do vzduchu a Filip u postranní čáry bezpečně zachytil do dlaní.

"A tohle přesně se vám nesmí stát," řekla s úsměvem na rtech Angela.

"Vždyť to byl docela dobrý odpal, skoro homerun," divil se Honza.

Angela mu vysvětlila, že ho Filip, stejně jako v baseballu, "vyautoval", ale protože budou hrát jen na jednu směnu, znamenalo by to, že si už ve zbytku zápasu nezapálkuje.

"Musíte hrát opatrněji, a snažit se trefit míček nejprve do země," radila jim.

"Ale odpal vzduchem mimo hřiště je za šest bodů," ozval se Petr.

"To ano, ale je to riskantní, jak jste právě viděli. Netrefíte se úplně dobře a je konec."

"A jak vlastně získáváme body?" pokračovali Češi v palbě otázek.

Angela jim trpělivě znovu a znovu opakovala základní pravidla a principy hry. Dvě branky stojí proti sobě ve vzdálenosti 22 yardů. U každé z nich stojí pálkař. Pálkuje však vždy jenom jeden. Když odpálí míček vzduchem ven z hřiště, je to za kolik bodů?

Ticho.

Petr sice správnou odpověď znal, ale čekal, jestli zareaguje někdo ze spoluhráčů.

"Když ho chytím ze vzduchu, tak za nula!" zkusil štěstí Filip.

Ale neměl pravdu.

Mimo hřiště, pokračovala s mateřským tónem v hlase Angela, jehož oválný tvar je vymezen dlouhým bílým lanem, míčky chytat nelze.

"Přestaňte kecat, a pojďte trénovat," zavelel Franta, dvoumetrový svalovec, a nadhodil Honzovi míček tak nečekaně, že ho trefil přímo mezi nohy.

Bylo přesně pět hodin odpoledne, pondělí na konci července, kdy si první čeští kriketoví pionýři slavnostně odpřisáhli, že bez suspenzoru v kalhotách už na hřiště nikdy nevkročí.

Kapitola čtvrtá: PRVNÍ TRÉNINKOVÁ BRANKA

© Marek Prorok

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kriketová fotogalerie

Top