Kapitola čtvrtá: První tréninková branka

V úterý byl trénink ohlášen na čtvrtou hodinu, ale celé odpoledne hustě a vytrvale pršelo. Fotbal dříve Honzovi muži hrávali za každého počasí, a tak se disciplinovaně dostavili i na kriket. Angela zůstala v Praze, protože ji ani ve snu nenapadlo, že by někdo v takovém lijáku mohl vystrčit klobouk z hospody.

V kriketu se, na rozdíl od baseballu, míček neháže přímo na pálku, ale může se před ní odrazit od země. Díky tomu do hry vstupuje celé spektrum možných odskoků, někdy způsobených šikovnou falší nadhazovače, jindy drobnou nerovností terénu. Voda tuto herní variantu maže, a protože se jedná o jeden z nejdůležitějších aspektů hry, bývají utkání při prvních kapkách deště nemilosrdně přerušována.

To však naši hrdinové dosud netušili, a po pravdě, jejich hře déšť ani v nejmenším neuškodil. Nadhazovači měli problém trefit se kamkoli poblíž branky, a když už se jim nějaký nadhoz povedl, pálkaři jej neomylně minuli.

Povrch středového pruhu byl v Křivé Lhotě vyroben z umělohmotného koberce, nikoli ze speciálně udržované udusané hlíny, jak tomu bývá na nejlepších světových stadionech, takže jedinou dobrou zprávou toho dne bylo, že zapálení amatéři alespoň nenapáchali žádnou škodu.

Ve středu je na hřišti opět přivítalo slunce a dobře naladěná Angela.

"John na zápas objednal neutrálního profesionálního 'empajra' z Holandska," zvěstovala jim.

"Snad rozhodčího," zareagoval nejistě Honza.

"Rozhodčí píská fotbal, v kriketu rozhoduje empajr," stála si za svým Angela. A zdůraznila, že empajr je sice nestranný, ale v žádném případě nebude tolerovat jejich nadhazování s rukou pokrčenou v lokti. V okamžiku, kdy míček opouští nadhazovačovu dlaň, musí být ruka rovná jako pravítko. V tom spočívá rozdíl mezi nadhazováním a házením.

Tento prostý pohyb se ukázal jako prozatím největší komplikace. Zatímco včera jim nadhazování moc nešlo, dnes se zdálo zcela nemožným. Filipovi dokonce vyletěl míč z ruky tak nešťastně, že zamířil přímo na hlavu jeho otce. Petr se připravoval na zákeřný odraz od země, takže útok na hlavu, navíc od vlastního syna, byl pro něj bleskem z čistého nebe.

Po úderu se svalil k zemi a pálkou zavadil o špačky na své brance. Záchranka ho odvezla na šití do nejbližší pražské nemocnice, aby se ukázalo, že Honza měl opět pravdu – stehů bylo zapotřebí sedm!

Bylo přesně pět hodin odpoledne, středa na konci července, kdy si první čeští kriketoví pionýři slavnostně odpřisáhli, že bez helmy na hlavě už je na pálce nikdo neuvidí.

Kapitola pátá: SMRT NÁSLEDNÍKA TRŮNU

© Marek Prorok

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kriketová fotogalerie

Top