Také vězni mají právo sledovat kriket

Vedení jedné z indických věznic musí nechat nainstalovat kabelovou televizi, aby si vězni mohli užívat kriket jako všichni ostatní.

Autoři: Jaromír Marek, Vojtěch Man

ČESKÝ ROZHLAS, 9. března 2015

Každý člověk má právo sledovat tento v Indii mimořádně populární sport, dokonce i ve vězení, tak rozhodl soud. Vězni v severoindickém městě Guwahati sepsali petici, ve které tvrdí, že "sledování televizních zpráv včetně sportovních je základní právo garantované indickou ústavou." Obrátili se na místní soud, který rozhodl, že to tak opravdu je.

Věznice dostala pět dní na to, aby zavedla kabelovou televizi a vězni mohli sledovat svůj oblíbený kriket. Lhůta vyprší zítra, protože bude hrát Indie s Irskem, právě totiž vrcholí Světový pohár v kriketu.

Vedení věznic v Indii se teď obává, aby stejný požadavek jako v Guwahati nevznesli i jejich vězni. Věznic je v Indii více než 1400 a v nich 3,5 milionu vězňů. Požadavky z dalších věznic by zahýbaly rozpočtem.

V Indii není kriket pouhým sportem, ale téměř náboženstvím. V souvislosti s letošním Světovým pohárem v kriketu otevřeli fanoušci v Chennai chrám kriketu, kde se modlí za úspěch. Svůj vlastní chrám má nejslavnější indický hráč kriketu Sachin Tendulkar.

Sledovanost zápasů v kriketu je velmi vysoká. Zejména pokud hraje Indie s hlavním rivalem Pákistánem, běžně usedne k televizi přes více než miliardu diváků.

Existuje dokonce termín "kriketová diplomacie". Na pozadí kriketových zápasů se v minulosti potkávali přední indičtí a pákistánští politici, i když, jako třeba v roce 1987, proti sobě stály na hranicích po zuby ozbrojené armády obou zemí.

 

Kriketová fotogalerie

Top