Hrála grandslamová finále, teď Australanka vyměnila tenis za kriket

Že se sportem musíte začít už v raném věku, abyste ho mohli provozovat na vrcholné úrovni?

Autor: Ondřej Novotný

iDNES, 15. října 2015

Nemusí to platit vždy. Ashleigh Bartyová hrála ještě před rokem na tenisovém US Open, letos už je z ní členka kriketového týmu. Nevylučuje však ani to, že se k tenisu jednou vrátí.

V roce 2011 vyhrála wimbledonskou juniorku. O dva roky později se dostala třikrát do grandslamového finále ve čtyřhře. Byla považovaná za jednu z nadějí australského tenisu, který vedle 31leté Samanthy Stosurové nyní nemá větší hvězdu.

Ale loni po US Open náhle Ashleigh Bartyová prohlásila: "Je to pro mě těžké rozhodnutí, ale přišel čas si dát od profesionálního tenisu pauzu."

O své budoucnosti pak dál nemluvila.

Hodně ji ale ovlivnilo setkání z počátku letošního roku. Tehdy měla možnost se seznámit s členy australské kriketové reprezentace žen.

Přátelská atmosféra v týmu jí učarovala. A tak se poté zeptala, jestli by si mohla hru taky zkusit - její dosavadní zkušenosti byly minimální.

Od července pak začala trénovat s ligovým týmem v Queenslandu. A o uplynulém víkendu se blýskla v prvním zápase kriketu Twenty20 (rychlejší variantě sportu).

Ačkoliv se novému sportu intenzivně věnuje jen pár měsíců, už nyní slýchá chválu. Podle Andyho Richardse, trenéra Queenslandu, by mohla v budoucnu nakouknout i do reprezentace.

"Od první chvíle, kdy vzala do ruky pálku, jsem jako trenér viděl, že její schopnosti jsou mimořádné," citoval ho Sydney Morning Herald. "Při prvním tréninku ani jednou neminula míč. Taky už jich asi trefila víc než většina našich hráček," narážel na její dlouholeté tenisové zkušenosti.

Bartyová už si dokonce v kriketu vysloužila smlouvu - podepsala s týmem Brisbane Heat, který od prosince zasáhne do prvního ročníku australské soutěže Women’s Big Bash League.

"Pořád se učím, je to pro mě velká výzva. Jsem opravdu vděčná, že si mohu vyzkoušet, jaké to je být součástí týmu," říkala.

Ale nevyloučila, že se k tenisu někdy vrátí, však jí je stále teprve 19 let. "Pořád k němu mám velký vztah. Byl mou součástí od čtyř let. A nikdy mě nepustí."

Kriketová fotogalerie

Top