O kriketové remíze s Robem Turnerem

Rob TurnerV neděli 3. června roku 2001 jsem navštívil první kriketový zápas v životě. V Royal Tunbridge Wells se střetly somersetské Šavle s kentskými Spitfiry. Výsledek? V kriketu nevídaná remíza 181 - 181!

Po letech jsem, během pátrání v archivech, narazil na jméno hrdiny tohoto zápasu, somersetského brankáře Roba Turnera, který dokázal poslední nadhoz zápasu odpálit za čtyři body. Rob Turner je dnes učitelem matematiky na Blundell's School v Tivertonu a v exkluzivním rozhovoru pro kriket.cz vzpomíná na svůj výjimečný úder, ale také radí, jakým způsobem dále rozvíjet kriket v České republice.

Představte si člověka z nekriketové země, který se přijde podívat na první zápas, a hned se dočká takového dramatu. Jak často v kariéře se vám v podařilo ukončit celodenní zápas remízou?

Rob Turner: Sehráli jsme několik těsných výsledků, ale remíza je skutečně velmi vzácná. Pamatuji si, že Somerset tehdy v sezóně ztratil už několik zápasů, takže dva body za remízu pro nás byly velmi důležité. Výkon proti Kentu mi pomohl také osobně, protože jsem díky němu získal ztracené sebevědomí.

Na ten poslední úder si pamatuji velmi dobře. Jak jste ho prožíval vy? Byl jste dopředu rozhodnutý nebo jste improvizoval?

Pravá a levá stranaRT: Mou hlavní myšlenkou během směny bylo posunout se trochu napravo a přehazovat nebo "zametat" míče ven z hřiště na levé straně. Z prvích pěti nadhozů v posledním setu jsem uhrál okolo 16 bodů - všechny na levou stranu. Nadhazovačem byl Matthew Fleming, který na poslední balón zápasu přemístil doleva na okraj hřiště pět polařů. Tím vznikl prostor vzadu na pravé straně. Míč však už byl celkem měkký a já měl obavy, že se mu nepodaří doklouzat až k provazu. Připadalo mi, že to trvá celou věčnost, než se polaři uspořádali do patřičné formace, takže jsem měl dost času rozmyslet si, co udělám. V duchu jsem nazkoušel úder, který jsem do té doby nikdy nehrál - kleknu si na koleno a pokusím se nabrat míč zespoda a přehodit ho brankářovi přes hlavu. Fungovalo to výborně, protože jsem dostal pálku pod balón ještě než se dotkl země. Hned jsem věděl, že je to za čtyři body, protože brankář za mnou si hlasitě povzdechl. Míč proletěl nad jeho hlavou a zamířil ven ze hřiště.

Dnes jste učitelem matematiky. Pomohl vám sport ve vaší současné profesi?

RT: Kriketu se věnují také na naší škole, takže jsem v intenzivním kontaktu s mladými hráči. V kriketových zápasech jste často vystaveni velkému stresu, zejména když je ke konci výsledek těsný. To, že jsem se naučil zvládat podobné situace, mi určitě pomohlo, když jsem začínal učit, nebo když jsem musel vystoupit před větším počtem lidí. Bál jsem se, že mi bude chybět atmosféra "šatny", týmový duch, ale zjistil jsem, že s kolegy nebo žáky ve škole můžete zažívat něco podobného, takže můj profesní přerod byl nakonec hladký a hodně si ho užívám.

Co si myslíte o rozvoji kriketu v nekriketových zemích?

RT: Jsem členem výboru MCC, který je zodpovědný za organizaci výjezdů a koučování v zahraničí, takže mě velmi zajímá vývoj v rozvíjejících se kriketových zemích. Prvními ambasadory jsou obvykle expati z kriketových zemí. Klíčové ovšem je představit kriket mladým lidem. V této fázi je důležitý správný koučing, a také finanční podpora na nákup potřebného vybavení. Ideální situace nastane, když si kompetentní lidé v dané zemi uvědomí, že kriket není jen hra, ale má také důležitý výchovný a společenský aspekt, a pomohou se zaváděním kriketu do škol.

Nějaký vzkaz pro novou generaci hráčů v České republice?

RT: Na prvním místě, ať je pro vás kriket zábava! Nepleťte dětem hlavu složitými pravidly a postoji - nechte je odpalovat co nejdále a důvěřujte jejich koordinaci oko - ruka. Jakmile uvidí, že jim to jde, můžete se pustit do detailnějšího výkladu pálkovacích technik. Pro nadhazovače je důležité, aby se zaměřili na kriketové nadhazování s nataženou rukou, spíše než na házení balónu s ohnutým loktem. A pro polaře - chytejte spousty balónů, užívejte si týmového ducha, a snažte se zastavit všechny míče, které letí vašim směrem. Nedělejte z kriketu vědu a dobře se bavte!

Autor: Marek Prorok

 

 

Historické fotografie z nedigitálního fotoaparátu, Kent Spitfires - Somerset Sabres, Tunbridge Wells, 3. června 2001, © Marek Prorok

Kriketová fotogalerie

Top