Není Čech jako Čech

Viktor ŠlechtaJeden Petr Čech se proslavil v brance Chelsea. Druhý Petr Čech vystudoval Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových v Ostravě a podepsal profesionální smlouvu s baseballovým klubem Cincinnati Reds.

O tom, jestli se časem někdo prosadí také v anglické kriketové lize, jsme si povídali se zástupcem ředitele gymnázia, Viktorem Šlechtou.

Baseball je u vás celkem úšpěšný. Jak probíhá spolupráce s klubem Arrows?

Viktor Šlechta: Já bych to trochu upřesnil. My se ve výuce primárně věnujeme našim kmenovým sportům - atletice, basketbalu, gymnastice, judu, volejbalu, plavání a moderní gymnastice. Kromě toho u nás studují také sportovci jiných odvětví, jako třeba zmiňovaného baseballu, fotbalu, stolního tenisu, ledního hokeje, tenisu, házené, cyklistiky, šermu, karate, krasobruslení, florbalu, střelby, aerobicu, tance, orientačního běhu, lyžování, squashe a dalších. Důležité je ale dodat, že specializovaný trénink těchto sportů nezajišťuje škola, ale jednotlivé sportovní kluby.

Co může udělat kriket pro to, aby se stal na školách sekundárním sportem?

VŠ: Myslím, že nejlepší způsob je jít na to zezdola. Než byste bojovali s byrokracií na úrovni ředitelů, je lepší přesvědčit několik nadšených tělocvikářů, uspořádat pro ně a jejich žáky ukázkovou hodinu, a nadále se jim věnovat například poskytováním nezbytného vybavení a školení.

A je to vůbec legálně možné? Neexistuji jasně dané osnovy, co mají tělocvikáři učit?

VŠ: Osnovy samozřejmě existují, ale žijeme v českém prostředí, které je tradičně otevřené improvizaci a novým podnětům. Například, když se objevil florbal, taky nejprve nebyl v žádných osnovách.

Jak se ke kriketu postaví vaše gymnázium?

VŠ: U nás je jediný malý problém, a sice, že naši žáci jsou už natolik vytíženi ve svých hlavních sportech, že budou mít těžko čas a chuť věnovat se třeba o víkendu ještě něčemu jinému. Paradoxně větší šanci zorganizovat a dlouhodobě rozvíjet kriketová družstva vidím na nesportovních gymnáziích. Doporučuji obrátit se v této souvislosti na Asociaci školních sportovních klubů. Nicméně ukázkovou kriketovou dvouhodinovku u nás zorganizujeme rádi. Třeba hned v červnu. Necháme to na studentech - oni sami se rozhodnou, nakolik je pro ně kriket atraktivní.

Ukázkové dvě hodiny pro studenty Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových v Ostravě proběhly ve středu 17. června od 12:00 do 14:00 pod vedením australského kouče Scotta Page.

Autor: Marek Prorok

Inspirace pro mladé zájemce o kriket. Česká reprezentace U13 na červnovém turnaji ve Vídni.

Česká reprezentace U13Česká reprezentace U13

Kriketová fotogalerie

Top