Reprezentaci čeká náročný test

Dan CaseyO Pohár Střední Evropy se 12. - 14. června 2015 utkají čtyři týmy. Na pozvání hostitelské České republiky do Prahy přijedou reprezentace Švédska, Polska a Malty. S manažerem národního týmu Danem Caseym hovoříme o šancích pro Česko nejen na turnaji, ale také v následujících letech.

Co považujete za svůj prozatím největší úspěch u národního týmu?

Dan Casey: Měl jsem štěstí, že jsem se reprezentaci začal věnovat v době, kdy se nám významně rozrostla členská základna. Pro oficiální mezistátní zápasy totiž můžeme nominovat i cizince, kteří v České republice žijí více než sedm let. K tomu můžeme přidat ještě dva hráče, kteří zde žijí aspoň čtyři roky. V posledních letech se naše možnosti rozšířily natolik, že jsme schopni poskládat tým z velmi kvaltních pálkařů, nadhazovačů i polařů. Dalším důležitým faktorem je, že díky finanční podpoře ze strany mezinárodních kriketových organizací jsme byli schopni investovat do dvou kvalitních pruhů (pitch). Pruhy jsme zprovoznili v roce 2014, což zvýšilo kvalitu domácích zápasů, stejně jako naše odhodlání zvát k nám hosty ze zahraničí. Praha navíc leží uprostřed Evropy a máme tady relativně nízké ceny. V roce 2014 se nám podařilo přilákat reprezentanty Švýcarska, Lucemburska a Polska. Náš zápas s Poláky byl vrcholem turnaje, ve kterém jsme ukázali svou morální sílu, když jsme otočili téměř ztracené utkání.

Češi se odjakživa zajímají o nové sporty. Například před dvaceti lety téměř nikdo nevěděl, co je to florbal a dnes patříme mezi čtyři nejlepší týmy světa. Když zvážíme naše klimatické podmínky, ani lední hokej rozhodně není tou nejlepší volbou - třeba ve srovnání s Kanadou či Skandinávií. Co kriket? Myslíte, že se nám podaří vyhrát Olympijské hry v Naganu 2098? Ve finále bychom mohli porazit Anglii o jedinou branku!

Český národní tým ve Vídni 2014DC: Jistě, proč ne, všechno je možné - ve skutečnosti už dnes by vám celá řada anglických fanoušků řekla, že Česká republika má větší šanci dostat se do finále než Anglie. Ta otázka je ale zajímavá z hlediska oněch klimatických podmínek. Jedním z největších rozdílů mezi baseballem a kriketem je, že naši nadhazovači hážou míč s odrazem od země, a někdy s falší, což znamená, že když začne pršet, můžeme se sbalit a jít domů. Kriket je anglickou letní hrou, je možné ho hrát od dubna do září, takže země jako Austrálie nebo Karibské ostrovy budou mít vždycky výhodu. V zimě samozřejmě můžete hrát kriket v tělocvičně, ale jedná se o trochu jiný sport. Možná ale, že právě to je cesta, jak kriket představit českým zájemcům, protože hra je kratší a rychlejší, a když uděláte chybu, nemá to ihned fatální následky. Je nám jasné, že pokud chceme zpopularizovat kriket v České republice, musíme k němu přilákat místní obyvatele. Tady se nabízí celá řada strategií. Tak třeba - kriket má tu výhodu, že se jedná zároveň o sportovní i společenskou záležitost. Ke společenskému životu v České republice neodmyslitelně patří pivo - a ke kriketovému zápasu taky.

Turnaj čtyř národů o Pohár Střední Evropy je více sportovní nebo společenská událost?

DC: Určitě to bereme vážně! Kluci trénují tak, aby podali nejlepší výkon roku. Ale samozřejmě si vážíme toho, že Malťané a Švédové cestují takovou dálku, a budeme se jim věnovat také ve volném čase. Určitě je protáhneme nejdůležitějšími pražskými hospodami! Kriket je odjakživa velmi společenskou hrou, existuje v něm spousta příležitostí k dialogu, a my se těšíme na to, že získáme nové přátele.

Česká republika a Švédsko se na reprezentační úrovni setkávají poměrně často. V hokeji nebo třeba fotbale. Ale kriket? Jaké vlastně máme šance uspět?

Polsko - vítěz Poháru Střední Evropy 2014DC: Upřímně, budeme to mít velmi těžké. Polsko jsme sice loni porazili, ale oni pro změnu zdolali oba zbývající soupeře a celý turnaj vyhráli. Letos budou toužit po odvetě. Malta a Švédsko jsou v oficiálním žebříčku výše než my, a mají větší členskou základnu s delší historií. My se ale nikoho nebojíme a jsme velmi šťastní, že všechny tyto země přijaly naše pozvání. Je to velká výzva. Víme, že máme velmi talentované hráče, a doufáme ve velká vítězství!

Jaká je dlouhodobější perspektiva reprezentace, včetně turnajů pořádaných International Cricket Council (ICC)? Máme nějakou šanci zahrát si někdy s nějakým kriketovým národem, alespoň třeba s Holandskem?

DC: Holandsko je zajímavý příklad, protože se nejedná o velkou zemi, a přestože kriketovou historii má delší, aktivních hráčů tam zas až tolik není. Budeme potřebovat hodně štěstí, úsilí a tréninku, abychom se dotáhli na úroveň Holandska, ale proč ne? Je to běh na dlouhou trať. ICC je bohužel do jisté míry srovnatelný s FIFA, alespoň pokud jde o zmatečné prostředí, které vytvořili na mezinárodní úrovni. Existují tři evropské divize (přičemž Anglie, Irsko, Skotsko a Holandsko hrají na "světové" úrovni, takže nejsou zahrnuty). Nejlepšími evropskými týmy byly v posledních letech Dánsko a Itálie, ale letos je v turnaji první divize, který skončil před několika dny, dokázal předběhnout ostrov Jersey. Tři divize dokáží pokrýt 16 týmů, ale kriket hraje v Evropě na třicet zemí! Takže momentálně jsme jedním z těch nešťastníků, kteří se ocitli mimo divizní struktury. Našim krátkodobým cílem je organizovat utkání se zeměmi, které jsou na tom podobně, všechny je porazit, a ukázat tak ICC, že s námi musí počítat. Nebude to lehké, ale musíme se snažit. Potkáváme spoustu lidí, získáváme nové přátele a během toho se také rozvíjíme a dozráváme jako tým. Holandsko je tedy momentálně asi nedostupné, přestože Prague Cricket Club se tam v srpnu chystá sehrát několik přáteláků, ale doufáme, že naše výkony dokážou vzbudit zájem okolních kriketové vyspělejších zemí, jako jsou například Rakousko, Německo nebo Itálie.

Autor: Marek Prorok

Kriketová fotogalerie

Top