Rumunský zubař si brousí zuby na další titul

Cosmin Zavoiu se živí jako zubař v Bukurešti. Odjakživa byl sportovně založený, v mládí se věnoval atletice nebo fotbalu, až jej jednou kolega Imran vzal na trénink svého kriketového klubu - United CC. Když vzal Cosmin poprvé do ruky pálku a zkusil si pár úderů, pocítil, že se v jeho životě něco zásadního změnilo.

České kriketové kluby prozatím tvoří převážně expati. Jaká je situace v Rumunsku?

Cosmin Zavoiu: Bohužel jsme na tom podobně. Ligu T20 hraje šest klubů - čtyři z Bukurešti, jeden z Kluže a jeden z Temešváru. Aktivních, pravidelně hrajících Rumunů je pouze pět.

Pokoušel ses na kriket přivést některého ze svých kamarádů?

CZ: Jasně, několikrát, ale dosud bez většího úspěchu. Je velmi těžké přilákat lidi na sport, který je v Evropě v podstatě neznámý - s výjimkou Velké Británie. V Rumunsku jsme od narození v kontaktu s fotbalem, stejně jako se Indové nebo Pakistánci rodí s láskou ke kriketu. Kriket potřebuje lepší reklamu, nejen na internetu, ale také v televizi, a musí přilákat sponzory. Aktuálně žádného sponzora nemáme. Loni Vodafone podpořil online přenosy zápasů, ale to bylo vše. Náš Rumunský Kriketový Svaz (FRC) propaguje kriket ve školách, což je výborné, ale nikdo se nesnaží získat hráče starší 18 let. Do televize se nedostaneme vůbec, ani když náš národní tým vyhraje mezinárodní turnaj - jako třeba loni, kdy jsme ve finále porazili Maďarsko.

V minulém roce k vám taky na hostování přijel Český výběr!

CZ: Na ty tři zápasy mám krásné vzpomínky. Všiml jsem si, že Český tým je výborně zorganizovaný, skvěle pracuje v poli a že v něm hraje více Čechů než expatů. Určitě máte v tomto směru lepší poměr než rumunská reprezentace. V ní obvykle hrají pouze tři rodilí Rumuni, a mě velmi těší, že mohu být jedním z nich. Kriket hraju od roku 2013, a do reprezentace jsem poprvé nakouknul hned rok poté.

A dosud nejsilnější sportovní zážitek?

CZ: Taky z loňského roku, kdy náš klub vyhrál ligu. Na pálku jsem se dostal v poslední sadě finálového zápasu, a šťastným úderem se mi poprvé podařilo skórovat za čtyři body, které se, v součtu s tím, co nahráli spoluhráči přede mnou, ukázaly být jako rozhodující.

Všiml jsem si, že tvoje iniciály jsou CZ - že by nějaké osudové spojení s Českem?

CZ: Je pravda, že Prahu jsem navštívil a moc se mi líbila - je to úžasné město. Většina budov nejen v samotném centru, ale i v širším okolí je čerstvě zrenovovaných - bylo by skvělé, kdyby se něco podobného podařilo i v Bukurešti.

Autor: Marek Prorok

 

Kriketová fotogalerie

Top