Kriket a kroket - najdete pět rozdílů?

Zatímco kroket je zahradní hrou pro celou rodinu, na kriket potřebujete nejméně fotbalový stadion a celou řadu specifických dovedností, mezi něž patří nadhazování, pálkování či chytání.

První kriketové utkání mezi zaměstnanci české státní správy a samosprávy se uskutečnilo na konci května v průběhu vzdělávacího outdooru pro Městký úřad Zábřeh. Hlavním tématem teambuildingu v anglickém duchu byly rozdíly mezi kriketem a kroketem – dvěma sporty, které spojuje prakticky jen jejich podobný název.

"Chtěli jsme uspořádat pohodový outdoor, který by posílil týmového ducha, a zároveň představil nové a neokoukané aktivity," říká za organizátory Ondřej Peterka ze společnosti RPIC-ViP.

Obě hry na britské ostrovy neodmyslitelně patří, jak ale nejlépe ukázat, že se od sebe liší doslova jako nebe a dudy? "Že je cukr sladký, nejlépe vysvětlíte tak, že ho dotyčné osobě nasypete do úst. A přesně to jsme udělali s kriketem a kroketem," konstatuje s úsměvem Ondřej Peterka.

Dvouhodinové tréninkové seance vyvrcholily regulérním kriketovým utkáním na šest setů (over) mezi družstvy Crazy Wild Devils CCC a Sharks and Cats CCC.

"Místo hodu mincí naši účastníci na začátku zápasu házeli vejcem, to však byla prakticky jediná odchylka od konzervativních anglických tradic," uzavírá Ondřej Peterka.

Kriketový zápas a navazující aktivity přinesly nejen posílení týmových vazeb nebo nenásilnou výuku angličtiny, ale také specifický trénink strategického uvažování. "Pochopit složitá pravidla dosud neznámé hry a okamžitě je aplikovat v praxi, to je do jisté míry podobné činnosti městských úřadů. A úplně nejlepší je, když se učíme brát celý proces s humorem a s anglickým nadhledem," konstatuje Ilona Vařeková z Městského úřadu v Zábřehu.

Autor: Marek Prorok

Foto: Ondřej Peterka

 

Kriketová fotogalerie

Top